Nebezpečí číhající na děti na bazénech-akvaparcích

Při návštěvách veřejných bazénů a aquaparků s dětmi bychom měli věnovat zvýšenou pozornost jejich bezpečí. Voda a její okolí pro děti přináší mnoho radosti, ale zároveň mnohá nebezpečí, které si samy neuvědomují.

Základní pravidlo je tedy neustálý dohled. Každý rodič by měl vědět, kde jeho dítě je a jaký je plavec. Zda ho může nechat ve vodě samotné nebo ne. Plavecké pomůcky pro děti a neplavce jsou určitě doporučovány. Zejména nafukovací kruhy, rukávky i plovací pásy. Je dobré si
na bazénu nebo aquaparku zjistit, kde jsou stanoviště plavčíků nebo kde se plavčíci pohybují. Každý kdo má děti ví, jak je někdy náročné uhlídat je na suchu, natož v lákavém vodním prostředí.

Mimo tonutí ve vodě hrozí dítěti úrazy uklouznutím na přístupových cestách, okolo bazénu
i na vodních atrakcích. Znamená to, že k úrazu dochází převážně při běhání a hrách
kolem vodních prvků.  Dítě většinou nemůže samo odhadnout náročnost a možná hrozící nebezpečí. Vždy je důležité dbát pokynů provozovatele u každé atrakce a místních pravidel. Ke zranění může dojít přeceněním sil svých i dítěte. Všichni známe například vodní atrakci „divoká řeka“. Jde o rychle tekoucí vodu umělým profilem koryta řeky simulující peřeje. Tato situace je pro běžné návštěvníky nová, nečekaná a málokdo tuší jak bude reagovat v rychlém vodním prostředí s omezenou možností nádechu. Právě tady dochází prvotně k poranění končetin nebo hlavy s možností následného tonutí. Proto vždy tuto atrakci absolvujte
až s dítětem, které je věkově způsobilé a mějte ho ve své blízkosti.

Další nebezpečná atrakce je bazén s umělým vlnobitím. Opět neobvyklá situace, kdy málo zdatný plavec lehce přecení své síly a voda ukáže své možnosti.

Podotýkám, že na všech řádně vedených plaveckých bazénech a aquaparcích je každá nebezpečná atrakce kontrolována zkušeným plavčíkem a provoz je řízen světelným semaforem.

Dalším možným rizikem na velkých plaveckých bazénech je hloubka. Dítě často přecení své síly, potřebuje si odpočinout a zjistí, že nedosáhne na dno. Ke břehu to má daleko, následně začne panikařit, ještě více se vysílí a může se začít topit.

Znovu zdůrazňuji, že nejdůležitější je mít stále své děti pod kontrolou a na dohled.
Při pobytu u vody s rodinou či přáteli se nespoléhejte, že se na děti dívá někdo jiný.

Veřejné bazény a aquaparky nabízejí také rozmanité možnosti saunování. I tady platí
pro děti důležitá pravidla. Nezapomínejte, že děti, zejména ty do šesti let, se zahřívají mnohem rychleji než dospělí, nejmenší děti až šestinásobně. Délka prohřívání u nejmenších by neměla přesáhnout tři minuty. Děti do deseti let maximálně osm minut. Nezapomínejte, že děti jsou velmi citlivé na ztrátu tekutin, dodržujte tedy zvýšený pitný režim. To, co jsme zkrátili pro děti v sauně, musíme zkrátit i při jejich ochlazování. Většinou stačí dítě krátce osprchovat vlažnou vodou, na konci pak velmi krátce trup a končetiny studenou.

V roce 2016 bylo nejčastější zranění:

Při běhání kolem bazénu:       pády, vymknutí končetin, zlomeniny, otřes mozku-

Při skákání do bazénu:            poranění skokem do mělké vody, drobné odřeniny až po bezvědomí,
skok z vyvýšeného místa na jiného plavce.

Na vodních atrakcích:             tonutí po závěrečném pádu do vody, účastník atrakce přecení své síly a je překvapen stavem, na který neumí reagovat. Po pádu do vody dochází k panice a dezorientaci, kterou většinou vyřeší až plavčík.

V sauně:                                  vlivem nízkého příjmu tekutin dochází k dehydrataci, následně ke ztrátě vědomí a hrozí riziko poranění při pádech.

Díky dodržování všech základních pravidel si můžete koupání a saunování v klidu užít. To Vám také přeje VZS ČČK Praha 6.