Desatero klidného pobytu u vody

Spousta odvážlivců se již v tomto čase nebojí vypravit k přehradám a rybníkům, aby se vykoupali a oprášili tak své plavecké dovednosti. Aby vše vždy dopadlo dobře, zopakujme si deset jednoduchých zásad, na které je dobré venku u vody myslet.

Pamatujte, že na loďky a jiná plavidla nepatří děti bez řádně oblečených plovacích vest. Plavte pokud možno jenom ve vyhrazeném prostoru pro plavce. Jednak se vyhneš lodím a také máš jistotu záchrany.
Neplavte a neskákejte do vody v neznámých místech. Hrozí poranění páteře a další úrazy. Neplavte do blízkosti lodí a plavební dráhy. Vůdce plavidla vás nemusí včas vidět.
Pokud je to jenom trochu možné, nechoďte se koupat sami. Kamarád může v případě potřeby pomoct. Pamatujte, že únava a rozpálené tělo od slunce do vody nepatří. Můžete si přivodit křeč, a dokonce i srdeční zástavu.
Po dobrém obědě si nejdříve alespoň hodinu odpočiňte, než půjdete plavat. Neplavte daleko od břehu, pokud musíš, zajisti si doprovod na loďce.
Chovej se ve vodě ohleduplně k ostatním. Důvěřujte členům Vodní záchranné služby, poslouchejte jejich pokyny a nepřekážejte jim v práci.

To je deset základních pravidel pro přírodní nádrže, přehrady a rybníky. Statistika je neúprosná, každý den a každou hodinu utone ve světě 42 osob. V ČR máme ročně kolem 200 utonulých. V přepočtu na jednoho obyvatele je to dvakrát více než v evropských přímořských státech. V Evropě je nejkritičtější skupinou věková kategorie 10-14 let, následovaná dětmi ve věku 5-9 let.