Nové vybavení na letošní sezónu na Slapech

Termín zahájení sezóny na Slapech je jasný: pátek 30. 6. 2017. Bude to první prázdninový víkend.

Asi největší novinkou na tuto sezónu je nový záchranářský člun. Jedná se o sedm a půl metru dlouhý, dvoumotorový člun speciálně postavený pro účely vodní záchrany. Dokáže uvézt až osmi člennou posádku. Díky této novince se zkrátí operační výjezd při zásahu. Dvoumotorová konstrukce umožní zásah i v případě poruchy jednoho z motorů a zlepšuje manévrovací schopnosti lodi. Novinkou bude přítomnost sonaru pro vyhledávání těles pod vodní hladinou a bezproblémovou jízdu v noci zaručí výkonný radar. Dnes již nedílnou součástí je také GPS navigace s detailním mapovým podkladem.

Další novinkou jsou zásahové vesty, mají lepší plovací vlastnosti, rychleji se nasazují a obsahují vícefunkční kapsy. Záchranář má větší pohodlí a méně omezené motorické
schopnosti, které jsou klíčové při osobním zásahu. S vestami přichází také nové přilby, doplněná reflexními prvky.

Do výbavy vodních záchranářů patří neodmyslitelně zásahový batoh s vybavením první pomoci. Pro tento rok je nově rozšířen o vodotěsný batoh s AED. Automatický Externí Defibrilátor výrazně pomáhá vodním záchranářům k záchraně při srdečních fibrilacích.

Sluší se připomenout, že nonstop služba na Slapech začíná 30.6.2017 a končí na konci prázdnin. Na základně na Staré Živohošti jsou k výjezdu na člunech připraveni tři vodní záchranáři. Operační rádius je cca 25 km, od VD Slapy až po Cholínský most.