Venkovní otužování ve vodě

Taky jste fandové různých výzev? Nebo prostě jenom chcete posílit své zdraví otužováním? Víte, jak začít? Připravili jsme pro Vás pár postřehů a rad, jak to „přežít“ ve zdraví. Nezapomínejte: pokud to myslíte opravdu vážně, nebude to jenom na „jedno smočení“, ale na pravidelné koupání v ledové vodě.

Koupání v zimě.

  1. Nikdy nechoďte do velmi studené vody sami. Pokud jiného otužilce k sobě nemáte, mějte svou „podporu“ alespoň na souši. V ledové vodě může dojít ke křečovým stavům častěji. Je pak dobré mít nablízku někoho, kdo nám podá ze břehu pomocnou ruku, nebo nám prostě pomůže ve vodě do bezpečnějšího místa.
  2. Nezkoušejte dělat hrdinu hned napoprvé v mínus deseti. Je vhodné začít se studenou vodou postupně, již přes léto a pokračovat dále na podzim. Pokud pro to nejsou ideální podmínky, lze použít i domácí sprchu, kde si můžete studenou koupel trénovat. Postupně si tak navyknete na reakci Vašeho těla na studenou vodu. Ideální čas na adaptaci vašeho těla jsou 1 až 2 minuty.
  3. Hop do vody na Adama? No proč ne, pokud si troufáte. Pro začínající však doporučujeme tenký neopren s krátkým rukávem, tzv. short. Nezapomeňte ani na sandály nebo neoprenové boty.
  4. Mějte vždy dobrý přístup do vody a myslete i na dobrý výstup z vody. Rozhodně nemůžeme doporučit vysekávání děr do ledu a potápění se. To je už pro velké „borce“ a vyžaduje to disciplínu a přípravy.
  5. Do vody nevstupujte zadýchaní nebo ve velkém stresu, vaše tělo a psychika bude potřebovat všechnu koncentraci na vyvážení reakce na chlad.
  6. Je lepší, zejména ze začátku, mít pevnou půdu pod nohama, než šlapat vodu. Budete tak mít jistotu, že se za všech okolností můžete vrátit na břeh, bude-li to potřeba.
  7. A jak je to s časem ve vodě? Rozhodně nehoňte minuty, dejte si jenom takový čas, který Vám vyhovuje a ve kterém se pořád cítíte dobře. Na osvěžení a rozproudění krve v cévách stačí i pouhá minuta. Dobrým ukazatelem, kdy je čas jít z vody ven, je třesavka.
  8. Rozhodně ne alkohol! Naopak dobrým pomocníkem je termoska s teplým čajem nebo polévkou.
  9. Plavání je pro velmi zkušené otužilce. Zejména zpočátku nedoporučujeme ve vodě větší pohybovou aktivitu. Maximálně můžete šlapat vodu a dělat ve vodě kruhy rukama. A opět platí: bacha na křeče!
  10. Po výstupu z vody se rychle zabalte do teplého ručníku, nebo županu. Snažte se mít zejména hlavu a končetiny rychle v teple.

Závěrem Vám chceme popřát mnoho zdraví a samozřejmě nějakou tu zábavu ve studené vodě. A také Vás prosíme o respekt k přírodě, protože ne všechna místa jsou vhodná ke koupání.