Polovina sezóny na Slapech za námi

Máme za sebou polovinu letošní sezóny na Slapech. Oproti loňsku můžeme hovořit o klidnějším průběhu. Loni bylo v červenci 38 zásahů, letos 17. Co do typu zásahů, máme letos nejvíce drobných úrazů. Příkladem jsou podvrtnuté kotníky, řezné rány a odřeniny. Mezi nejvážnější zásahy letos řadíme naštěstí jenom dehydratace.

Díky klidnějšímu průběhu se naše posádky soustředí na výcvik a preventivní činnost. Navštívili jsme několik letních táborů, kde jsme ukázali naše vybavení, techniku první pomoci a připomněli dětem desatero bezpečného pobytu u vody.

Aktuálně zažíváme více slunečních dní a vysoké teploty. Proto připomínáme, nevstupujte rychle do vody, když jste rozehřátí. Vstupujte do vody pomalu a postupně se ochlazujte, můžete tak předejít možným zdravotním problémům. Na přímém slunci se nezapomeňte řádně natřít vhodným opalovacím krémem. I krátká expozice na slunci bez ochranného krému může způsobit dermatologické potíže. V době kolem oběda, kdy je slunce nejsilnější, doporučujeme zůstat ve stínu a popíjet chladné nápoje.

Slunečné počasí láká k vodě více návštěvníků a také více rekreačních vůdců malých plavidel. Pro plavce jsou vyčleněny plavecké zóny většinou ohraničené bójkami. Pokud bójky ve vodě nejsou, platí pravidlo, že padesát metrů od břehu je vyhrazeno pro plavce a lodě si v této oblasti musí dát vetší pozor, ke břehu vplouvat jenom pro kotvení nebo připlutí k molu. Důrazně nedoporučujeme plavcům plavat napříč přehradou. Křižujete tak plavební dráhu lodí, hlava ve vodě je velmi špatně viditelná a může dojít ke střetu s plavidlem.

Vůdcům malých plavidel připomínáme, že druhým rokem platí na různých místech Slapské přehrady omezení pro plavbu ve skluzu. Konkrétně jsou to místa kolem pláží u Měřína a kolem pláží na Staré a Nové Živohoště. Za jízdu ve skluzu můžete dostat pokutu.