Od 1. března 2023 vstupuje v platnost novela zákona 114/1995 Sb. Mimo další úpravy je tam jedna zásadní o tom, že je možné vést plavidlo bez vlastního strojního pohonu i po požití alkoholu. Maximální množství v krvi se stanovuje na 0,5 promile. Dále tato výjimka platí pouze pro nesledované vodní cesty, účelové vodní cesty, na vodním toku řeky Bečvy od Přerova po ústí toku Moravy nebo na vodním toku Moravy od ústí řeky Bečvy po říční kilometr 196, tedy jez Strž. Na všech ostatních cestách platí pro vedení plavidla nadále nulová tolerance alkoholu v krvi. Více informací se dozvíte na webu SPS – www.plavebniurad.cz
Vodní záchranná služba přes toto uvolnění zákazu doporučuje plout s čistou hlavou. Na vodě a u vody platí základní pravidlo, být obezřetný. Zejména, pokud plujete s dětmi. Důležité je také myslet na vybavení, které je dobré mít na lodi. Hlavně přilby a vesty. Mezi další doporučené vybavení patří házecí pytlíky, karabiny, nůž a lékárnička. V chladnějším období je optimální neoprenová výbava. Neopren vám může pomoci proti šoku ze studené vody, částečně vám proti šoku pomáhá samotná plovací vesta. Vybavení vždy závisí na typu a stavu řeky.
Když už svou loď převrhnete a dostanete se do vody, pamatujte – žádnou paniku! Pokud zůstanete pod obrácenou lodí, je potřeba ji podplavat a dostat se co nejdřív na hladinu. Pokud jste, mimo loď máte z poloviny vyhráno. Pamatujte, že je potřeba abyste se nechali unášet řekou s mírně pokrčenýma nohama po proudu. Jenom tak eliminujete silné nárazy, a hlavně jste schopní reagovat na blížící se překážky. Důležité je nenechat se vodou unášet dlouho, ale co nejdříve se dostat do bezpečí (břeh, mělčina apod.). K tomu lze využít tzv. „válení sudů“ – rychlé plavání a přetáčení se. Nesnažte se v peřejích otáčet loď, počkejte si na klidnější vodu a přitáhněte si loď ke břehu. Loď vždy držte za záď ve směru proudu. Nikdy se nepohybujte před lodí. Sledujte své kamarády, především děti potřebují v takové situaci vaši pomoc.
Často se stává, že přehnaný strach rodičů o bezpečí dětí na lodi způsobí chybné kroky. Nikdy nepřivazujte sebe ani ostatní k lodi. Dítě má mít přilbu a vestu, to jsou základní prvky, které je ochrání při pádu do vody. Dalším prvkem je včasný zásah rodičů při pádu dítěte do vody. Pokud se jedná pouze o vypadnutí, snažíme se dítě zachytit z lodi a rychle jej vytáhnout do lodi. Pokud se jedná o převrácení lodi, zajistěte především svou bezpečnost a ihned potom bezpečnost vašeho dítěte, jinak mu nedokážete pomoci.