Sezóna 2020 na Slapech je za námi

Letos jsme měli celkem 91 zásahů, vloni 79. Oproti minulému roku jsme začali sezónu o čtrnáct dní dříve, v pondělí 15. 6. 2020. Zvýšený počet zásahů však nebyl způsoben jenom dřívějším startem služeb, ale především zvýšeným počtem návštěvníků Slapské přehrady z důvodu koronavirové pandemie. V drtivé většině šlo o zdravotnické zásahy, celkem 72. Dále 16 technických a 2 prověřovací cvičení v součinnosti s HZS Středočeského kraje. V průměru tak vychází přibližně 1,5 výjezdu v době letních prázdnin. Statistiku počítáme od 15.6. do 31.8.

               Na sezónu jsme stejně jako vloni disponovali dvěma zásahovými čluny. Primární loď Sportis vybavená radarem, sonarem a výkonem motoru 300 koní. A záložní Zodiac o výkonu 150 HP. Záložní člun se nejvíce využíval na technické zásahy a cvičení členů posádky. V průměru jsme měli na základně pět záchranářů v nonstop službě. Převážně bylo složení posádky: jeden zdravotnický záchranář a čtyři záchranáři vodní. K dispozici pro patrolování a zásahy v okolí Staré Živohošti jsme také měli vodní skútr.

                29 pacientů přišlo přímo k nám na základnu na Staré Živohošti, kde byli ošetřeni, nebo odesláni na ošetření do zdravotnického zařízení. Na Slapech bylo 20 zásahů v součinnosti se zdravotnickou záchrannou službou. Pět výzev k zásahu nám přišlo přes aplikaci Záchranka. Asistovali jsme u několika plavebních nehod s PČR. Celkem 58 ošetřených bylo ponecháno na místě, nebo jim byla doporučena návštěva lékaře. Jednalo se převážně o odřeniny, zaseknuté rybářské háčky, podezření na alergické reakce apod.

                Nejzávažnějším případem sezóny byla resuscitace muže na Staré Živohošti. Případ se stal v době, kdy jsme sloužili nestandardně o čtrnáct dní dříve. I to výrazně přispělo k úspěšnosti zásahu. Pacient s fibrilací komor byl pomocí kardiopulmonální resuscitace a AED přiveden zpět k životu. Při příjezdu ZZS již nebylo potřeba pokračovat v nepřímé srdeční masáži a pacient se začal vracet k vědomí.

                Další závažný případ byla plavební nehoda, kdy nepozorný řidič vodního skútru srazil z vodního lehátka ženu a následně druhý vodní skútr ji přejel. Z místa nehody skútry odjely. Policii se je však podařilo vypátrat. Ženu zachránil rekreant na loďce. Po příjezdu naší posádky jsme ženě poskytli ošetření ran a předali do péče ZZS.

                Od 1.9.2020 je naše základna na Staré Živohošti v režimu připravenosti bez stálé posádky vodních záchranářů.