Celý červenec se školí prvosledové hlídky Policie ČR ze Středočeského kraje u vodních záchranářů. Toto školení je klíčové pro posílení dovedností a znalostí policistů v oblasti první pomoci a záchrany tonoucích osob, což je nezbytné zejména v letních měsících, kdy se zvyšuje počet rekreačních aktivit u vody a na vodě.
„Klasickou první pomoc mají samozřejmě policisté už naučenou, u nás se tato dovednost rozšiřuje o specifika první pomoci po tonutí.“ dodává Daniel Vičan, předseda slapských vodních záchranářů ČČK.
Hlavním cílem školení je naučit prvosledové hlídky základními a pokročilými technikami první pomoci a záchrany tonoucích osob. Policisté se učí, jak správně a efektivně zasáhnout při tonutí, jak rozpoznat tonoucího a jak postupovat při záchraně ze břehu. V rámci praktických cvičení se zaměřili na techniky přiblížení k tonoucímu, jeho stabilizaci a bezpečné vytažení na břeh.
Důležitou součástí školení byla také specifická první pomoc po tonutí. Policisté se učí, jak správně provést resuscitaci a jaké jsou postupy při poskytování první pomoci osobám, které se nacházely pod vodou kritickou dobu. Rychlý a správný zásah může významně zvýšit šanci na přežití a minimalizovat trvalé následky.
Nejen samotná záchrana tonoucích, ale i ochrana vlastního zdraví a bezpečnosti je pro policisty klíčová. Školení proto zahrnuje i postupy, jak se chránit před nebezpečím při vstupu do vody v případě osobního zásahu. Policisté se učí, jak správně odhadnout situaci, kdy je bezpečné vstoupit do vody, a jak používat dostupné vybavení, aby minimalizovali riziko pro sebe.
Toto školení má pro prvosledové hlídky Policie ČR obrovský význam. Při zásazích u vody je každá vteřina důležitá a správné rozhodnutí může zachránit lidský život. Školení provádí zkušení lektoři PČR, členové poříčního oddělení Slapy ve spolupráci s VZS.
Školení u vodních záchranářů ČČK na Staré Živohošti na Slapech je příkladem toho, jak lze prakticky a efektivně zvýšit připravenost prvosledových hlídek na situace, které mohou nastat kdykoliv a kdekoliv.