Víte jak se sami zachovat při tonutí?

Letošní léto bylo na počet tonutí v České republice mírně nadprůměrné. Opět svou roli hrál často alkohol, nepozornost v dozoru dětí, nebo zdravotní problémy. Víte jak se zachovat při tonutí? Například, když dostanete křeč dvacet metrů od břehu na přehradě?

Nejprve si v krátkosti řekněme, co vlastně křeč je a proč vzniká. Křeč je bolestivý, velmi silný a dlouhotrvající stah svalu. Nejčastěji postihující svaly, které dokážeme ovládat svou vůlí, tedy příčně pruhované svalstvo. Křeče vnikají při vysoké zátěži, při cvičení, nebo vyčerpání. Občas se mohou objevit jako průvodní jev užívání některého léku. Tělo nedokáže zásobovat sval kyslíkem a glukózou a odstraňovat odpadní látky. První pomocí je zklidnění a masáž postiženého svalu.

Když plavete a „chytne“ vás křeč, nepropadejte panice. Drtivá většina utonutí je způsobena právě zbytečnou panikou ze strachu. Jsou dvě možnosti. Ta první je pokusit se v klidu a pomalu doplavat zpět. Když se tedy jedná například o křeč v lýtkovém svalu levé nohy, nepoužívejte ji. Snažte se ji ve vodě volně relaxovat a kopejte jenom pravou nohou a plavejte rukama. Druhá možnost je zůstat na místě a relaxovat postiženou nohu. Tedy opět nohu se pokusit uvolnit, nechat volně ve vodě. Kopat druhou nohou a udržovat se na hladině rukama. Nejlepším způsobem relaxace může být pokusit se položit se na hladinu a splývat s hlavou nad hladinou jako při plavání znaku, ruce se však stále pohybují vodou. Existuje také možnost sebezáchrany pomocí techniky vznášení, kdy se pokusíte prohnout na zádech do tvaru písmene cé. Tedy hlavu držíte na hladině směrem vzhůru a trup směřuje pod hladinu a nohy jsou mírně pokrčeny dozadu. Důležité je se co nejvíce uvolnit ale držet hrudník, a tedy plíce, co nejvýše u hladiny. Při této poloze vám voda může třeba zalít tvář, ale pusa by měla zůstat nad hladinou. Důležité je si tento způsob natrénovat v klidu někde u břehu, nebo na bazénu. Nejlépe pak pod odborným dozorem v některém ze základních kurzů VZS ČČK.

Křeče nejsou jedinou příčinou tonutí a utonutí, ale hrají nezanedbatelné číslo ve statistice. Křeče jsou často průvodním jevem vyčerpání. Proto si vždy řádně rozmyslete, jaké sportovní výkony chcete na přehradách a vodních tocích předvádět. Když chcete plavat dále od břehu, vezmete si sebou doprovod na loďce, nebo plaveckou bóji či pás na kterých si můžete odpočinout a zároveň budete na vodní hladině vidět. Před vstupem do vody se rozcvičte a pořádně protáhněte svaly. Při plavání šetřete síly, neplavejte zbytečně rychlá neefektivní tempa. Neplavte dlouhé vzdálenosti, když jste unavení, po jídle, nebo po nemoci.

A především, nechoďte plavat pod vlivem alkoholu. Alkohol zkresluje normální úsudek a neodhadnete své síly.