Za pár dnů se rozjede sezóna na Slapech

V neděli 1. 7. 2018 zahájíme oficiálně letošní sezónu na Slapech. Samozřejmě to není jenom naše vodní plocha Slapy, která startuje. Další plochy v republice začínají také nebo už slouží o víkendech. Tento rok slavíme padesát let od založení Vodní záchranné služby ČČK.

Naši záchranáři na základně na Staré Živohošti budou k dispozici nonstop až do konce prázdnin do neděle 2. 9.  K dispozici je zásahový člun o výkonu 300 koní. Je schopen pokrýt akční rádius od začátku přehrady až po most na Cholíně. Samozřejmě jsme schopni operovat i dále, například v Županovicích, ale tam už je dojezdový čas srovnatelný s výjezdem hasičů. Člun má k dispozici sonar pro vyhledávání předmětů pod vodou a radar pro lepší jízdu v noci. Na základně je také zálohový zásahový člun Zodiac a dále máme vodní skútr pro krátké dojezdy například na pláže Nové Živohošti. Na skútru jsme schopni také hlídat plavce v plavební dráze lodí. Posádka záchranářů na lodi se většinou skládá z velitele (záchranáře), řidiče a záchranáře. Mají k dispozici zdravotnický batoh pro poskytnutí první pomoci. Dále mají k dispozici AED. Automatický Externí Defibrilátor výrazně pomáhá vodním záchranářům k záchraně při srdečních fibrilacích.

Výjezdová skupina je řízena operačním střediskem hasičů a ZZS Středočeského kraje, tedy na linkách 155, 150 a 112. Dále poskytujeme součinnost Poříčnímu oddělení Policie ČR na Slapech.

I letos nás trápí stoupající počet lodí na VD Slapy a neukázněnost vůdců plavidel. Nezapomínejte, že v částech kolem pláží Měřína a pláží Staré a Nové Živohoště je zakázána plavba ve skluzu. V plavební dráze lodí se často objevují špatně viditelní plavci. Ze stanoviště kapitána lodi není hlava plavce ve vodě v podstatě viditelná. Nedoporučujeme plavání přes přehradu a křížení plavební dráhy lodí v rámci bezpečnosti na vodní ploše jak pro návštěvníky, tak pro posádky plavidel. Když už budete muset plavat přes přehradu, zajistěte si třeba doprovod na loďce nebo plaveckou bóji. Prostor určený plavcům je do 50 m od břehu.

Činnost Vodní záchranné služby je čistě dobrovolnická. Za naši službu nemáme žádné peníze a děláme ji ve svém volném čase. O to víc si vážíme každé podpory, které se nám dostává nejenom od státních organizací, ale také od sponzorů. Pokud nás chcete podpořit, navštivte naše stránky www.vzs-praha.cz, kde najdete kontakty na vedení skupiny.