Zpomalení rekreačních lodí a plavidel

Státní plavební správa chystá zpřísnění podmínek rychlosti a míst pohybu malých rekreačních plavidel a lodí. Důvodem utahování šroubů je zvýšení bezpečnosti plavců na řekách a přehradních nádrží. V praxi to bude znamenat snížení rychlosti v místech vyššího výskytu plavců a zákazu vplutí do určitých oblastí, jako jsou například pláže. O zpřísnění pravidel se začalo hovořit po loňské nehodě vodního skútru na Orlíku.

Se zpřísněním pravidel souhlasíme, sami jsme v minulých sezónách měli příležitost dohlížet na provoz vodních skútrů, zejména v blízkosti lokalit s vyšším výskytem osob. Nejčastěji se jednalo o nebezpečné vjíždění čluny a skútry mezi plavce. Vůdci malých plavidel si tak zkracovali plavbu v zatáčkách přibližováním ke břehům, kde se koupají rekreanti.

Jako základ platí pro malá rekreační plavidla a lodě jednoduché pravidlo. Nepluj blíže něž 50 m od břehu na velkých plochách, kde je plocha menší, tak nejméně 25 m. Nepřestávejte sledovat vodní hladinu, neriskujte. Nezapomínejte, že v konkrétních oblastech můžou být všechna pravidla upravena místním značením.

Plavci, kteří chtějí testovat svou kondici a chtějí například přeplavat přehradu od břehu ke břehu, nezapomínejte, že z vody je vám vidět jenom hlava, vůdci plavidel vás můžou snadno přehlédnout. Proto doporučujeme, vezte s sebou na loďce doprovod, budete vidět, můžete si v případě problémů odpočinout. A když už to jinak nepůjde, nezapomínejte, že od velkých lodí se držte ve vzdálenosti minimálně 50 m. U menších lodí s motorem 10 metrů a plavidel bez motoru nejméně tři metry. Výrazně barevná koupací čepice také není na škodu.

A ještě jedno varování na závěr, tentokrát opět pro vůdce malých rekreačních plavidel a lodí. Nezapomínejte, že Státní plavební správa může provést namátkovou kontrolu na vašem plavidle. Především alkohol v krvi či jiné omamné látky. Pokuty jsou neúprosné, až 100 000Kč. Alkohol si nechejte až na večer do přístavu na souš, kde již žádné nebezpeční nehrozí.