Příprava na sezónu 2019 v plném proudu

Na konci června 2019 zahájíme novou sezónu na Slapech. Aby i letos vše proběhlo správně a efektivně, připravují se vodní záchranáři jak na bazéně, tak ve studené vodě na Slapech.

            I letos máme v běhu přípravný kurz nových vodních záchranářů. Jeho vrchol, tedy závěrečné zkoušky, proběhne na začátku června. Mezitím se část vodních záchranářů školila, jak správně manévrovat a vést záchranářské čluny. Na Slapech proběhlo školení vůdců záchranářských plavidel. Naše zásahové čluny mají výkon i tři sta koní a práce s nimi je velmi náročná.

            Nedílnou součástí příprav na sezónu jsou také školení první pomoci, kdy si naši záchranáři opakují dovednosti. Mezi ně patří KPR, obvazové techniky a použití AED.

            I letos nás trápí stoupající počet lodí na VD Slapy a neukázněnost vůdců plavidel. Nezapomínejte, že v částech kolem pláží Měřína a pláží Staré a Nové Živohoště je zakázána plavba ve skluzu. V plavební dráze lodí se často objevují špatně viditelní plavci. Ze stanoviště kapitána lodi není hlava plavce ve vodě v podstatě viditelná. Nedoporučujeme plavání přes přehradu a křížení plavební dráhy lodí v rámci bezpečnosti na vodní ploše jak pro návštěvníky, tak pro posádky plavidel. Když už budete muset plavat přes přehradu, zajistěte si třeba doprovod na loďce nebo plaveckou bóji. Prostor určený plavcům je do 50 m od břehu.

Naše výjezdová skupina na Slapech je řízena operačním střediskem hasičů a ZZS Středočeského kraje, tedy na linkách 155, 150 a 112. Dále poskytujeme součinnost Poříčnímu oddělení Policie ČR na Slapech.

            Činnost Vodní záchranné služby je čistě dobrovolnická. Za naši službu nemáme žádné peníze a děláme ji ve svém volném čase. O to víc si vážíme každé podpory, které se nám dostává nejenom od státních organizací, ale také od sponzorů. Pokud nás chcete podpořit, navštivte naše stránky www.vzs-praha.cz, kde najdete kontakty na vedení skupiny.