Kurz vodních záchranářů

 

Zájem o dobrovolnickou službu u vodních záchranářů (VZS) není v posledních letech vysoký. Jedním z primárních důvodů je právě čirá dobrovolnost, všichni vodní záchranáři totiž slouží na svých základnách bez nároku na honorář. O to více nás těší, že se i přesto každý rok objevují jednotlivci, kteří jdou do této „srdcové“ činnosti naplno. A právě pro ně připravujeme každoroční kurz vodního záchranáře. Absolvování kurzu umožňuje službu na základně VZS na Slapské přehradě v době letní sezóny. 

Pro účast v kurzu není zapotřebí být dokonalým plavcem. Právě půlroční kurz je způsobem, jak se mohou účastníci v plavání výrazně zdokonalit. Plavecký výcvik je veden profesionálními lektory, kteří kladou důraz na ideální techniku způsobu, kdy plavec mnohem lépe pracuje s vodou a výrazně tak zvyšuje svou výkonnost, a to bez většího výdeje energie či zvýšené únavy. Vedlejším efektem výcviku je pak samozřejmě zvýšení vytrvalosti i celkové kondice. 

V rámci kurzu jsou vyučovány techniky sebezáchrany, plavání s maskou, šnorchlem a ploutvemi pod vodou, či techniky záchrany tonoucích s užitím záchranných pomůcek i bez nich. Na krytém bazénu si účastníci kurzu osvojí techniku vytahování tonoucích z vody, ale i ostatní klíčové záchranářské techniky, od stabilizace postiženého při podezření na poranění páteře po skoku do vody, až po práci s AED při resuscitaci. Část půlročního kurzu probíhá na otevřené vodě, na Slapské přehradě, kde do hry vstupují také další disciplíny, jako jsou meteorologie či hydrologie, ale i praktické detaily jako vázání uzlů, které je nezbytné při práci s lodní technikou.  

Kurz probíhá od ledna 2024 do začátku června 2024. Vždy v úterý od 20:15 na bazénu České zemědělské univerzity v Suchdole na Praze 6.Kurz je zakončen zkouškou a ziskem kvalifikace VZS, se kterou mohou absolventi, vedle letní služby na základně VZS, sloužit celoročně na krytých bazénech v roli plavčíků nebo si kvalifikaci dále rozšiřovat na úroveň „mistr plavčí“ či „záchranář na volné vodě“. Pro zájemce je možné složit také závěrečnou zkoušku dle NSK. 

Pro vstup do kurzu je nutné projít jednoduchým přijímacím řízením, které se koná ve dvou úterních termínech, a to 5.12., nebo 12.12. na bazénu v prostorách České zemědělské univerzity v Suchdole v Praze 6, vždy od 20:00. Součástí přijímacího řízení je krátký pohovor a plavecký test techniky na 100 metrů, přičemž požadovaným minimem je zvládnutí jednoho plaveckého způsobu.  

Samotný kurz probíhá od ledna 2024 a končí v červnu 2024. Cena kurzu je 7000 Kč. V případě dotazů je možno obrátit se na e-mailovou adresu info@vzs-praha.cz.

V kurzu nejde jen o plavání a zdokonalování se v záchranářských technikách, ale i o nové přátele. O partu skvělých lidí, která ve svém volném čase dělá maximum pro to, aby byli lidé u vody ve větším bezpečí. Že jsou dovednosti záchranáře a hlubší znalosti první pomoci často využitelné i vběžném životě, o tom asi není potřeba polemizovat.  

Těšíme se na shledanou v Suchdole!