Služba vodních záchranářů na Slapech v sezóně 2020

Kvůli situaci kolem koronaviru jsme se rozhodli zahájit sezónu v tomto roce již od 15.6.2020, tedy od půlky června. S ohledem na omezené možnosti zahraniční dovolené, předpokládáme zvýšený zájem o rekreaci v oblasti Slapské přehrady a přilehlém okolí. Základna bude od toho termínu plně v pohotovosti bez jakéhokoliv omezení. K dispozici bude standardní zásahová technika, kterou je primární loď Sportis, záložní loď Zodiac a skútr pro pravidelné patroly kolem pláží.

Již v současné době dochází k přeškolování a testování vodních záchranářů, kteří budou letos na Slapech sloužit za zpřísněných hygienických podmínek. Všechna školení a praktická cvičení ve vodě probíhají za vymezených podmínek kvůli nařízení ochrany osob proti koronaviru.

Zároveň máme pro vás pro tuto sezónu pár doporučení a rad týkající se nebezpečí nákazy koronavirem:

Koupat se v roušce?

Ani náhodou! Mokrá rouška je velmi málo prodyšná a když, tak do sebe dostáváte aerosol vody, který může způsobit problémy při dýchání. Roušku nechat pěkně na souši.

Mačkat se na pláži?

Pokud to jenom trochu půjde, nechejte si místo mezi místem kde ležíte na pláži a dalším návštěvníkem. Alespoň metr a půl. Nejen že umožníte plynulejší pohyb po pláži, ale také snížíte riziko možné nákazy.

Můžu si do stánku pro párek a pití?

Určitě ano, venkovní prodej přes okno je možný již dnes. Myslete však na svou hygienu rukou. Je dobré mít s sebou malou osobní dezinfekci a před jídlem i po něm si řádně ruce vydezinfikovat.

Budu si moct zahrát na pláži třeba beach volejbal?

Samozřejmě, ale konkrétní možnosti a omezení sledujte na stránkách Ministerstva zdravotnictví.

Opalovací krémy mě ochrání před koronavirem?

Bohužel ne. Opalovací krémy jsou důležitou výbavou, kterou nesmíte zapomenout vzít s sebou na pláž, ale ne kvůli koronaviru. Především kvůli ochraně vaší kůže před spálením od Slunce.

Chlorovaná voda v bazénech je bezpečnější než ta v přehradě?

Ano, z pohledu ochrany před koronavirem je chlorovaná voda lepší. Chlor je dezinfekcí a správné procento v bazénové vodě může přispět k zabití viru. Ale jak víme, v přenosu není problém voda, ale především mezilidský kontakt. Proto i u chlorovaného bazénu platí stejná pravidla osobní hygieny a ochrany jako u přehrady.