Půl sezóny za námi, jak si zatím vedeme

Vstupujeme do druhé části prázdnin, s počtem výjezdů se ta první zásadně nelišila od průměru. Do 31.7.2017 je evidováno 52 zásahů. Při zásazích dominovaly stavy, které vyžadovaly pouze ošetření našimi záchranáři na místě nebo ambulantně, ve zdravotnickém zařízení. Nejvíce výjezdů se uskutečnilo na plážích Nové Živohošti, druhé místo v počtu ošetření drží Stará Živohošť, zde počítáme především pacienty, kteří vyhledali pomoc na naší základně a přišli sami. Samozřejmě zasahujeme i v ostatních rekreačních zařízeních, plážích a táborech na Slapech.

Jako již několikátý rok nám ze statistiky vyplývá, že nejvíce výjezdů je zdravotnických. Jsou to zejména drobné úrazy, zlomeniny, alergické reakce, ale i akutní zhoršení chronických poruch zdraví. V červenci jsme vyjížděli dvakrát k případu tonutí. Takové případy nebývají na Slapech naštěstí příliš časté. Jinak se drží čísla statistiky na stejné úrovni jako minulý rok.  Letos jsme zaznamenali výrazný nárůst případů bodnutí hmyzem. Samostatnou kategorií jsou potom technické zásahy a společné cvičení v rámci IZS, nebo interních cvičení a školení.

V prvním týdnu srpna jsme měli netradiční technický zásah, kdy jsme pomáhali chytit do sítě mládě labutě s podezřením na uvízlý háček v zobáku. V tomto případě nám primárně pomohl náš vodní skútr. Dalo se s ním mnohem lépe manévrovat a dynamicky měnit směr.

Efektivitu zdravotnických zásahů zvyšuje přítomnost zdravotnických záchranářů v našich posádkách. Pevně věříme, že se tento trend stane do budoucna standardem ve všech našich týmech.