Sezóna 2021 na Slapech je za námi

Letos jsme měli celkem 91 zásahů, nejvíce v červenci, konkrétně 47. Stejně jako minulý rok jsme začali sezónu o čtrnáct dní dříve, v pondělí 14. 6. 2021. Zvýšený počet zásahů byl způsoben především vyšším počtem návštěvníků Slapské přehrady z důvodu koronavirové pandemie. V drtivé většině šlo o zdravotnické zásahy, celkem 78. Dále 11 technických a 2 prověřovací cvičení v součinnosti s HZS Středočeského kraje. V průměru tak vychází přibližně 1,1 výjezdu denně v době letních prázdnin. Statistiku počítáme od 14.6. do 3.9. kdy jsme k dispozici na výjezdovém stanovišti Stará Živohošť.

              Na sezónu jsme stejně jako vloni disponovali dvěma zásahovými čluny. Primární loď Sportis vybavená radarem, sonarem a výkonem motoru 300 koní. A záložní Zodiac o výkonu 150 HP. Záložní člun se nejvíce využíval na technické zásahy a cvičení členů posádky. V průměru jsme měli na základně pět záchranářů v nonstop službě. Převážně bylo složení posádky: jeden zdravotnický záchranář a čtyři záchranáři vodní. K dispozici pro patrolování a zásahy v okolí Staré Živohošti jsme měli také vodní skútr.

              32 pacientů přišlo přímo k nám na základnu na Staré Živohošti, kde byli ošetřeni, nebo odesláni na ošetření do zdravotnického zařízení. Drtivá většina zdravotnických zásahu na Slapech byla v součinnosti se zdravotnickou záchrannou službou Středočeského kraje. Asistovali jsme u několika plavebních nehod s PČR. Celkem 30 ošetřených pacientů bylo ponecháno na místě, nebo jim byla doporučena návštěva lékaře. Jednalo se převážně o odřeniny, zaseknuté rybářské háčky, lehké intoxikace alkoholem, nebo popáleniny od slunce.

              Nejzávažnějším případem sezóny byla plavební nehoda motorového člunu. Plavidlo narazilo do skály. Na místě nehody byli ošetřeni tři pacienti a předáni do péče ZZS SČK. Pro transport jednoho pacienta byl použit také vrtulník.

              Od 3.9.2021 je naše základna na Staré Živohošti v režimu připravenosti bez stálé posádky vodních záchranářů.